Vigyázz, mit kívánsz, mert még valóra válik!
Egy mágikus erővel rendelkező naplóval lepi meg Matildát egy hónappal a harmincötödik születésnapja előtt az édesanyja. Azonban ebbe nem utólag kell leírni, mi történt velünk, hanem mindig előre, mit szeretnénk, hogy megtörténjen. Azaz: kérd és megadatik.
Kezdeti hitetlenségét követően, miután sorra valósul meg minden abból, amit kíván, Matilda egyre jobban élvezi a napló hatalmát. Csakhogy ez megannyi problémát szül. Pedig azt hinné az ember, hogy csak csupa jó sülhet ki abból, ha saját maga írhatja sorsát, és végre nemcsak álmodozhat, hanem meg is valósulnak az álmai.
De mi történik, ha a napló rossz kezekbe kerül? És egyáltalán milyen hatással lesznek a beteljesült vágyak Matildára, gyermekeire, házasságára, karrierjére, sőt, családi, baráti vagy akár munkahelyi kapcsolataira is? És hogy tud egy ember élete fenekestül felfordulni csupán egy holdciklus leforgása alatt?
A háromgyermekes IgenAnya, újságíró, podcaster, a Micsoda történetek könyvsorozat társszerzője, Zubor Rozi regényében több olyan tabunak számító témát érint, amelyek, noha itt vannak közöttünk a mindennapokban, mégsem szívesen nézünk velük szembe. De itt az idő beszélni és írni róluk!
Nem volt kérdés, hogy A kulcs után Zubor Rozi új könyvét, A naplót is olvasni fogom. Az első regénye páratlan élménnyel ajándékozott meg, így kíváncsi voltam, mi lakozik még a szerző szívében.
Az olvasó egy rövid időszak erejéig Matilda életébe nyer betekintést. A kétgyermekes anya igyekszik az élete minden területén kihozni magából a maximumot, miközben megfelel a körötte lévők elvárásainak is. Édesanyja úgy érzi, szüksége lenne némi támogatásra, ezért szerez a számára egy mágikus naplót, amelybe minden nap egy kívánságot kell róni, mely másnapra valósággá válik. Matilda nem hisz ebben, de azért csak kipróbálja és hamar rá kell döbbennie, hogy tényleg működik a dolog. Nagy kérdés azonban, hova vezetnek a lapokra vetett álmok.
Olvasás közben mindvégig megmelengette a lelkem a lapokon tükröződő szerzői jelenlét. Ha bárki megkérdezte tőlem, milyen a könyv, mindig azt feleltem, hogy “nagyon Rozis”. A napló során már bátrabban vitte bele sajátos stílusát és gondolatait a sztoriba. Az erőteljesebb hang által pedig a megjelenő témák is nagyobb fajsúllyal rendelkeznek - márpedig olyan dolgokat hozott közszerepbe, amikről sosem lehet eleget beszélni. Olyan érzés volt ezt a könyvet olvasni, mintha leültem volna egy kávéra a szerzővel egy kötetlen beszélgetés keretében.
A történet lineárisan mutatja be az eseményeket, a végkifejlet irányvonala megfelelő fokozatossággal kerül felépítésre. Mind a tettek mezején, mind mentális értelemben véve nagy lépést hajt végre Matilda, amellyel megfelelő elöljáró példát tud mutatni bármely nő számára, legyen az anya vagy egyedülálló felnőtt.
Imádom, mikor egy szerző a szívét-lelkét beleteszi a történetébe, s ez A napló esetén abszolút érezhető. Rozi mély szeretettel és alázatossággal vetette lapokra a fejében megszülető gondolatokat, amelyek végül egy tartalmas és élvezetes kompozíciót alkottak.
Szempontok szerint:
Szereplők: A könyvben megjelenő karakterek a szó jó értelmében véve abszolút hétköznapiak, amely által az olvasó a saját élethelyzetére könnyen le tudja vetíteni a velük megesett dolgokat. Mindenki volt már abban a helyzetben, mikor haszontalannak érezte magát, vagy épp olyan valakiben kellett csalódnia (esetleg olyan mélységben), amire sosem gondolt volna. Matilda, mint kétgyerekes, dolgozó anya, aki próbálja életben tartani az elszürkült házasságát is, sokak életével szembe állít görbe tükröt. A benne felmerülő érzések és gondolatok bárkié lehetnek és jó érzés látni egy opciót arra vonatkozólag, hogyan lehet a saját jövőnket építve változtatni a dolgokon.
Történet: A lecsupaszított történet egy olyan nő életét jeleníti meg, aki egy mágikus napló segítségével saját kezébe veszi az életét. Eleinte olyan kívánságok merülnek fel benne, ami legyen szó bárkiről, tutira benne is felmerülne, s csak ezt követően válnak specifikusabbá. Érdekes volt látni, mire is vágyik valójára az ember, s a folyamat is rendkívül lélekemelő, ahogy Matilda is rájön, mi a fontos a számára a saját életét illetően. A tetőpontra érve pedig a szerző jó csavarokat használva egy élvezetes történetet alkotott meg. Azonban, ha globálisan szemléljük a tartalmat, sokkal több értéket találunk benne, mint holmi élvezhető szórakoztató irodalmi sztorit. Matilda a szerző szócsöve az anyák társadalmi megítélését és helyzetét illetően. Bár az utóbbi időszakban elég sok helyen felvállalják már ezeket a gondolatokat, hogy mennyire végtelenül torz az anyákat illető elvárások sorozata, én úgy vélem, nem lehet még mindig elégszer hangot adni neki, így külön örültem, hogy ez a könyv erre nagyban épített. Alaposan kivesézett több irreális követelményt, amelyekkel megbélyegzik egymást az emberek. A könyv utolsó szeletére azonban kissé soknak éreztem ezt a hangadást azon anyai érzéseket illetően, amellyel a főszereplő a saját csemetéi felé fordul. Nem hiszem, hogy mindenkiben olyannyira túlbuzogna a gyerekek iránt érzett szeretet, mint ebben a történetben és egy-egy ponton már szinte én is rosszul éreztem magam, hogy én nem tudok ennyire azonosulni az anyasággal. Nyilván feltétel nélkül szeretem a kis csipetemet én is, de például nem érzek bűntudatot azért, mert dolgozom, ő pedig addig intézménybe jár. Eleinte külön is tudtam választani a magam helyzetétől ezeket a megnyilvánulásokat, hiszen nincs két ugyanolyan ember, de egy idő után már egyre nehezebbé vált. Természetesen ez már abszolút szubjektív lecsapódása a történetnek, amelyet más lehet, hogy abszolút nem érzékel, hanem maximálisan azonosulni tud Matildával.
Nyelvezet: A regény mindvégig naplószerű formába adja vissza az eseményeket, noha a valós könyvbe gyakorlatilag minden nap csak egy-egy gondolat kerül. Matilda életét a nő szemén keresztül ismerheti meg az olvasó, leíró jelleggel a gondolatait és a körülményeit illetően. A lapokon hangsúlyosak az érzelmei, a benne lakozó démonok és generációs fájdalmak, amelyek által a körülmények áldozatává válik. A történet többször is tartalmaz olyan eszemfuttatásokat, amelyek szorosan nem kötődnek a főszálhoz, de mégis azt építik, valamint ezek magvas gondolatokként megragadnak az olvasó lelkében is.
Besorolás: Kortárs szórakoztató irodalom.
Esztétika: A külső megjelenés csodaszép, letisztult, de mégis részletgazdag, színes, de nem hivalkodó. A korábbi kötettel is szépen harmonizál. A keménytáblás kivitel még inkább a nívót erősíti.
Értékelés:





Kedvenc idézetek:
"Az anyák pihenésére az egész családnak szüksége van, mert jól lévő, mentálisan ép anyák nélkül sosem lesz mentálisan ép a társadalom. Basszus, mennyit mondják, hogy ha anya boldog, az egész család boldog! Csak tolják ennek a terhét is az anyák vállára, de tesz valójában bárki azért, hogy az anyák jól legyenek?"
"Főzök egy kávét, és leülök olvasni kicsit. Most csak mi vagyunk itt a nappaliban. A csend, a kávé, a könyvem és én. Ilyenkor mindig rájövök, milyen jó négyes vagyunk mi így."
A könyv adatai:
Kiadó: Álomgyár kiadó
Megjelenés ideje: 2025. március 17.
Terjedelem: 304 oldal

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése